Yoganın Beden Sağlığı Açısından 5 Faydası

Yoga; insanların kendilerini dinlendirdiği ve olumsuzluklardan arındırdığı bir meditasyon şeklidir. Fiziksel, beyinsel ve ruhsal anlamda yararlı bulunan yoga, uzun yıllardır bilinmesine rağmen yavaş yavaş yayılmaya başlamıştır. Öncesinde gereksiz bir uğraş olduğu düşünülse de günümüzde önemi büyük kitleler tarafından kabul edilmiştir. Biz de bu yazımızda da yoga yapılmasının beden sağlığı açısından öne çıkan 5 faydasını ele alacağız.

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yoganın Faydaları

Yoga yapan kişilerin bağışıklık sisteminin güçlendiği belirtilmektedir. Düzenli nefes egzersizleri ve koordineli yapılan hareketler sayesinde vücudun kan akışının düzene girmesi bunu sağlamaktadır. Ayrıca düzenli yoga yapan kişilerin, çocuklarına aktarılan genlerin de olumlu yönde değiştiği ve bu sayede çocuklarının da güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olma ihtimalinin arttığı belirtilmektedir.

2. Kas ve iskelet sistemini geliştirir

Yoganın Faydaları

Yoga, esneklik ve güç gerektiren bir meditasyon yöntemidir. Evde yapılmaya uygun olması düzenli yapılmasını daha rahat hale getirmektedir. Düzenli yapıldığında kasların uzun ve güçlü olmasını sağlarken aynı zamanda esneklik de kazandırır. Ayrıca kaslarda biriken laktik asiti de serbest bırakarak kasların hareket kabiliyetinin artmasını sağlar. Omurga ve sırt kemiklerinin şekillenmesi ile de iskelet sisteminin şekillenmesi sağlanarak düzgün bir görünüme kavuşturur.

Çocuk Yogası Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk yogası derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!

3. İştah düzenleyicidir

Yoganın Faydaları

Yoga; bedensel, zihinsel ve ruhsal dengenin kurulmasında önemli rol oynamaktadır. Tüm bunların dengeli bir şekilde eğitilmesinde faydalı olan yoga, zihnin yemek yeme alışkanlığını da düzeltmeyi sağlar. Zihinsel anlamdaki farkındalık sayesinde aşırı iştah gibi davranışlar engellenir.

4. Cinsel performansı artırır
Yoganın Faydaları

Yoga sayesinde edinilen kan akışının düzenlenmesi, cinsel performansa da olumlu yönde yansımaktadır. Bedenen ve ruhen uyumun yakalanmasını sağlayan yoga, düzenli yapıldığında vücudumuzla bir bütün olarak hareket etmemizi sağlar. Bu sayede cinsel olarak hem özgüven ve alınacak haz artar.

5. Uyku düzeni sağlar
Yoganın Faydaları

Stresten kaynaklanan uyku düzensizliği insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Yoga sayesinde stresten ve olumsuz düşüncelerden arınan vücut, stresten kaynaklı uyku sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Kan akışının ve kasların işleyişinin düzenlenmesi sayesinde kronik yorgunluk hissi de ortadan kalkmaktadır. Bu sayede uykudan alınacak olan verim artmaktadır ve vücut daha zinde olmaktadır.

Çocuk Yogası Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk yogası derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR