Yalancı Çoban Masalı

Yalancı Çoban Hikayesi

İnsanlarının çoğunun yardımsever olduğu bir köy varmış. Bu köyde bir kimsenin başı sıkıştığında, bunu duyan köylüler hemen zor durumda olan kişiye yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi vakit geçirmeksizin yaparlarmış. Bu köyün birde genç bir çoban varmış. Bu çoban her gün gütmek için köyün koyunlarını köy otlağına götürürmüş. Koyunlar otlarken kendisi de ağaç altında uzanır ve hayallere dalarmış. Bir gün gene koyunları toplayan çoban yemyeşil çimenlerin olduğu otlağa gelmiş ve koyunları serbest bırakmış.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!

Kendisi de her gün yaptığı gibi bir ağacın altında uzanmış. O gün biraz canı sıkkınmış. Düşünmüş, taşınmış, hayatına biraz hareket, biraz eğlence katmak için köylülere muziplik yapmaya karar vermiş. Kararını hemen uygulamaya sokmuş. Oturduğu ağacın altından fırlayıp köy meydanına koşmuş. Meydana gelir gelme ise can havliyle "Koşun abilerim ablalarım bu kardeşinize yardım edin, kurtlar koyunlara saldırıyor ne yapacağımı bilemedim." demiş. Genç çobanın telaşını gören köylüler hiç düşünmeden ellerine geçirdikleri aletlerle koyunların yanına koşmuşlar.

Koyunların yanına gelen köylüler, kurt falan olmadığını, koyunların mer'a da huzur içinde otladıklarını görmüşler. Genç çobana biraz kızgınlıkla sormuşlar "Çoban kardeş hani nerede kurtlar?". Çoban kıkırdayarak "Ben burada yalnız başıma çok sıkılmıştım, sadece biraz eğlenmek için şaka amacıyla böyle bir şey yaptım" demiş. Köylüler genç çobanın bu davranışını hiç doğru bulmamışlar ve söylene söylene köylerine geri dönmüşler.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!

Bu olayın üstünden biraz zaman geçtikten sonra genç çoban gene aynı şakayı yapmak için heyecanlı bir şekilde meydana koşmuş. "Koşun abilerim ablalarım bu kardeşinize yardım edin, kurtlar koyunlara saldırıyor." demiş. Ona inanmayan gözlerle bakan köylülere genç çoban nefes nefese "İnanın bu seferki gerçek n’olur gelin yardımıma." demiş. Ona yine inanan köylüler ellerine geçirdikleri kazma ve küreklerle koyunların yanına gitmişler. Ama ne görsünler koyunlar gayet sağlıklı bir şekilde otluyorlar. Genç çobana çok sinirlenen köylüler, çobanın ne söylediğini dinlemeden kızgınlık ile oradan ayrılmışlar.

Bu olayın hemen ertesi günü bu kez kurtlar gerçekten gelmişler. Ve koyunlara saldırmaya başlamışlar. Ne yapacağını bilemeyen çoban koşabildiği kadar hızlı koşup hüngür hüngür ağlayarak "N’olur inanın bana bu sefer şaka değil, kurtlar geldi yardım edin." demiş. Ama daha önceden şaka da olsa aldatılan köylüler çobanın bütün çabasına rağmen sözüne inanmamışlar.

Üzgün,omuzları düşük ve ağlamaktan kızarmış gözleriyle koyunların yanına geri dönen çoban sürüde bulunan bir kısım koyunların yaralı, bir kısım koyununların eksik olduğunu görünce üzüntüsü daha da artmış. "Yalanın şakası olmaz" cümlesinin ne denli doğru olduğunu anlamış. Genç çoban, yaptığı hatadan dolayı köylülerden özür dilemiş. Ve hayatı boyunca şaka da olsa bir daha asla yalan söylememeye bir çalışmış.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR