Kaplumbağa ile Tavşan Masalı

Kaplumbağa ve Tavşan Masalı/Hikayesi Oku

Bir varmış bir yokmuş her cinsten hayvanların bulunduğu bir orman varmış. Bu ormanda yaşayan tavşan hızlı koşma yeteneğine çok güvenir, bu yeteneği ile her daim böbürlenirmiş. Tüm orman sakinleri tavşanın hızlı koşma yeteneğini bilir, takdir eder, ancak böbürlenmesini pek hoş karşılamazmış. Tavşanın ikide bir söz konusu yeteneğini gündeme getirerek hava atmasını doğru bulmayan kaplumbağa ona bir ders vermek istemiş. Hal böyle olunca kaplumbağa tavşan ile karşılaşmak ve ona yarış teklifinde bulunmak için fırsat aramaya başlamış.

Gün gelmiş tesadüf eseri koca ormanda yolları kesişmiş. Kaplumbağa, tavşana "adını çok duydum bu ormanda en hızlı koşan benim diyormuşsun." demiş. Tavşan ne kadar hızlı koştuğundan bahsederek övünmeye başlamış. Kaplumbağa "madem öyle benimle bir yarışa var mısın?" diye sormuş tavşana. Tavşan ufak bir alaycılıkla "emin misin kaplumbağa kardeş senin adımınla benim adımım hiç denk olur mu?, sen başlamadan ben bitiririm." demiş. Kaplumbağa kendinden emin, teklifini yinelemiş. Tavşan bu teklifi kabul etmiş.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!

Ormanda gerçekleştirilecek bu yarışa bütün orman sakinleri merak ve istekle gelmiş. Herkes kendi aralarında "aman olacak şey mi kaplumbağa, tavşanı nasıl geçecek?" diye konuşuyorlarmış. Tavşan ve kaplumbağa hazırlıklarını tamamlayıp yarış çizgisine gelmişler.

Yarışın başladığını belirten düdük sesi ile birlikte tavşan fırlamış gitmiş. Kaplumbağa ise hiç moralini bozmadan ufak ve emin adımlarla yürümeye başlamış. Tavşan bir müddet daha koştuktan sonra arkasına bakmış ama kaplumbağadan eser yokmuş. Tavşan yarışı kazanacağından o kadar eminmiş ki, kaplumbağa benim olduğum yere gelene kadar ben şu ağacın altında uyuyayım, diye düşünmüş. Kaplumbağa ise hala emin adımlarla final çizgisine doğru yürüyormuş. Tavşanın olduğu yere geldiğinde bir bakmış tavşan ağacın altında uyuyor, hiç aldırış etmeden ve temposunu bozmadan yürümeye devam etmiş. Tavşan belli bir süre sonra uyandığında yarışa kaldığı yerden devam etmiş. Ama yolda koşarken ne arkasında ne de önünde kimseyi görememiş. Bitiş çizgisine geldiğinde birde ne görsün kaplumbağa bitiş çizgisinde kendisini beklemekte.

Tavşan, kaplumbağanın yanına üzgün ve süzgün bir halde gelmiş. Kaplumbağa, tavşana demiş ki "yeteneğine güvenerek, asla karşındaki rakibi küçümseme, önemli olan, kabiliyetini alçak gönüllülükle kullanmandır." Tavşan yaptığı hatanın farkına varıp bir daha asla böbürlenmemiş.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR