Erkek Çocuklara Verilmesi Gereken 3 Önemli Öğüt

Çocuk yetiştirme, cinsiyetlerine göre bazen farklılık göstermektedir. Sağlıklı ve bilinçli bireyler yetiştirmek için çocuklarımızın cinsiyetlerini ayırt etmeden gereken özeni göstermeliyiz. Toplum olarak kız çocukları konusunda daha titiz davrandığımız bir gerçek. Aynı özeni erkek çocuklarımız için de göstermeli, hassasiyet içeren konuları onlara da doğru bir şekilde anlatmalıyız.

Erkek Çocuklara Verilmesi Gereken 3 Öğüt

Toplum olarak kız çocuklarını daha baskıcı ve karşı cinse kıyasla daha zayıf yetiştiriyoruz. Çocukluktan itibaren erkek çocukların gördüğü muamele ile kız çocuklarının gördüğü muamele, her iki tarafında sağlıklı ve duyarlı bir birey olmasını olumsuz bir şekilde etkiliyor. Erkek çocuklara tanınan ayrıcalıkları ortadan kaldırmak ve toplumun daha duyarlı bir toplum olmasını sağlamak adına birkaç yöntem uygulanabilir.

CİNSİYETLER ARASI FARK YOKTUR

Erkek Çocuklara Verilmesi Gereken 3 Önemli Öğüt

Toplum olarak erkek çocuklara yönelik yaptığımız en büyük yanlışlardan birisi, ayrıcalıklı bir birey oldukları düşüncesine kapılmalarına sebep olmaktır. Bunu ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir toplum oluşturmak için bu düşünceyi yıkmak, ebeveynlere düşmektedir. Bunu sağlamak için erkeklerle kadınlar arasında bir farkın olmadığını, aynı şekilde kadınların da akıllı ve yetenekli bireyler olduklarını anlatmak gerekiyor. Ayrıca anlatılan bilgilerin günlük hayatta da uygulanması çocuk için son derece önemli! Çünkü “bu erkek işi” veya “bayanlar kötü araç kullanıyor” gibi ibareler anlatılanlarla örtüşmeyecek ve çocuğunuz da aynı davranışları ileride sergileyip, kadınlara karşı bakışı değişecektir.

SAYGINLIK EMEK İSTER

SAYGINLIK EMEK İSTER

Saygı görme isteği, sadece erkeklere has bir özellik değildir, kadınlar da aynı şekilde saygı görmeyi hak ediyorlar. Fakat toplumun bu konudaki yanlış hassasiyeti, erkeklerin saygı görmesi gerektiği düşüncesini ortaya çıkardığı gibi bunun kaba kuvvetle de sağlanabileceği inancını ortaya çıkarmaktadır. Bunun için saygınlığın emek ve sevgiyle edinileceğini ona anlatmak ve bunu aile içinde de uygulamak gerekmektedir.

ERKEKLİK GURURU!

ERKEKLİK GURURU!

Çocuk yetiştirirken gururlu olmasını sağlamak tabi ki önemlidir. Fakat bunu yaparken özellikle erkek çocukların daha güçlü olmasını sağlamak için, gurur kelimesinin içini doğru şekilde dolduramıyoruz. Güçlü olmayı hatayı kabullenmemek, özür dilememek veya ağlamamak gibi yanlış düşüncelerle dolduruyoruz. Bunun sonucunda da erkek çocukları, bir yanlış karşısında özür dilemekten çekinen, bunun onun gururunu inciteceğini düşünen bireyler olarak yetişiyor. Bu sebeple erkek çocukları, bir hata yaptığında özür dilemesi ve hatasını kabul etmesi gerektiği konusunda özen göstererek yetiştirmek gerekiyor. Aksi durumda hem ona gereksiz yere “erkeklik gururu” diye bir yük yüklemiş hem de egolu ve sosyal ilişki yönünden zayıf bir birey yetiştirmiş olursunuz.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR