Diş Buğdayı Geleneği Nedir?

1. Diş Buğdayı Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Diş Buğdayı Nedir?

Diş buğdayı geleneği her Türk bebeğinin başından geçmiş bir gelenektir. Bebekler için düzenlenen partidir, bebeğin diş çıkarması ile birlikte kutlanır. Diş buğdayı geleneğinin kökeni eskilere dayanır. Anadolu’nun her yöresinde kendine has yöntemlerle kutlanır. Genel olarak diş buğdayı dense de bazı yörelerde diş hediği olarakta bilinir. Hedik yeni tam bir buğdaydır. Hedik ya da buğday haşlanarak yenecek kıvama gelir. Buğdaydan yapılır ki çocuğun dişleri buğday gibi düzgün, başaklarınki gibi sıralı olsun derler.

2. Diş Buğdayı Niçin Yapılır?

Diş Buğdayı Partisi

Her ne kadar görünüş olarak bebeğin diş çıkarması için yapılıyor desekte derininde yatan sebep, ailenin ve sevdiklerinizin birlikte size destek olmasıdır. Gelen hediyeler ile birlikte bebeğe ve ailesine destek vermektir. Bebek için güzel bir şekilde büyüyüp, kısmetinin bol olması, yaşamı boyunca sağlıklı olması temennileri arasında size destek verilmesi, gelenler ile bağlarınızın güçlenmesidir.

3. Diş Buğdayı Dışında Misafirlere Ne İkram Edilir?

Bunun dışında diş buğdayını desteklemek için yanına pasta, börek ve çöreklerle masanızı süsleyebilirsiniz. Normalde aile büyükleriniz ve arkadaşlarınız sizin yorgunluğunuzu anlayıp sizin için bunları hazırlarlar. Ama zaten yorgun olan annemiz için tavsiyemiz bir organizasyon firmasıyla anlaşmasıdır.

4. Peki bu diş buğdayı tepsisine neler konulur ve konulan şeyler neyi temsil eder?
Diş Buğdayı Tepsisi

Genelde tepsiye konulan objeler, Kuran-ı Kerim, kalem, altın, makastır. Diğer sonradan eklenen objeler büyüklerin ya da ailenin önceliklerine bağlıdır. Bebeğiniz Kuran-ı Kerim’i seçerse dinine bağlı olacağına, kalemi seçerse okuyup büyük adam olacağına, altını seçerse aydınlık ve ferah içinde büyüyeceğine, makası seçerse el işlerinde maharetli olacağına inanılır. Bir diğer adet ise bebeğin dişinin çıktığını gören ilk bireyin bebeğe baştan aşağı kıyafet alması gerekirmiş. Ama artık bu adet biraz eskide kalmış şimdi ise yerini hedik kaynatılırken içine ceviz kabuğu gibi sert bir cisim saklayıp, bulan kişinin bebeğe özel hediye almasına dönüşmüş.

6. Diş Buğdayında Başka Neler Yapılır?

Diş buğdayı sadece buğday haşlamak değildir. Bebek için bir tepsi hazırlanır. Bu tepside türlü objeler yerleştirilir bebek ilk hangi objeyi tutarsa kaderinin öyle olacağına inanılır. Bu tören başlamadan önce çocuk tepsiye oturtulur başından aşağı sembolik olarak biraz hedik dökülür sonra da tepsiden obje seçme işlemi başlar.

Diş Buğdayı Partisi için 5 Öneri

7. Diş Buğdayı tarifine ihtiyacınız var mı?

Aslında internetten pek çok farklı yöreye ait tarif bulabilirsiniz. Ama diş buğdayının olmazsa olmazı buğday ve kuru yemiştir. Bunun dışında eklemek istediğiniz şeyler, ne kadar eklemek istediğiniz sizin zevkiniz ve damak tadınıza kalmıştır. Klasik olan tarif ise :

Malzemeler:

  • 4 Su bardağı buğday ve hedik
  • Haşlanmış nohut
  • Badem
  • Fındık
  • Ceviz
  • Kuru üzüm
  • Nar taneleri
  • Renkli şeker

Yapılışı: Buğday veya hedik, nohutu akşamdan suya yatırın. Ertesi gün ikisini de ayrı ayrı haşlamalısınız. Yalnız buğdayı ve nohutu çok fazla haşlamayın fazla haşlanırsa lapa olur, hafif dişe gelmesi lazım. Pişince suyunu iyice süzüp nohut ile karıştırın. Kase ya da kaba boşaltın. Üstünü istediğiniz şeker ve çerezlerle süsleyebilirsiniz

Şimdiden tüm sevdiklerinizle birlikte keyifli Diş Buğdayı günü geçirmenizi diliyoruz.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR