Dansın Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Dans etmek, yaş gözetmeksizin her insanın yapabileceği ve olumlu etkilerini zihinsel ve fiziksel hissedebileceği bir etkinliktir. Sosyal, sanatsal ve kültürel bir etkinlik olan dans sayesinde, kişi ruhsal ve zihinsel olarak kendini daha rahat hisseder. Ayrıca kişisel gelişim yönünden de olumlu bir etkinlik olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuş bir gerçektir.

Çocuğumuzun okul dışında kalan boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmek için bu etkinlik çocuklara sunulabilir. Sosyal medya, bilgisayar, akılı cihazlar ve internet gibi gelişiminde olumsuz etkiler bırakabilecek ve sınırlı şekilde kullanmaları gereken teknolojik aletlerden uzak tutmak adına da bizlere yardımcı olabilecek bir etkinliktir.

Dansın Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Peki, dans etmek çocuğumuza ne gibi faydalar sağlayabilir?

  • Öncelikle dans eden kişi, kendini disipline ederek sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenir. Ayrıca yaptığı etkinlik sayesinde de hareket edip, aldığı besinlerin yakılmasını sağlayarak çağımızın hastalığı olan obeziteye karşı da kendini korumuş olur.
  • Dans etmek, vücuda fiziksel olarak da katkı sağlayacak bir etkinliktir. Kasların çalıştırılmasını ve uzatılması, kas-iskelet yapısını ve vücut çizgilerini olumlu yönde etkilemektedir.
  • Sosyal bir faaliyet olması nedeniyle, çocuk için okul dışında da sosyal ve yeni bir ortam sağlanmış olur. Bu sayede hem yeni arkadaşlıklar kazanır hem de dans için çalışmalar sırasında sorumluluk alma ve takım çalışması gibi becerileri kazanır.
  • Fiziksel bozuklukların giderilmesi amacıyla da yapılabilecek olan bu etkinlik sayesinde bazı sorunlar (düztaban, içe basma gibi) giderilebilir.
  • Sorumluluk ve kendini idare etme yeteneğini katan bu etkinlik, kendini disipline edebilme yeteneğini de çocuğa katar ve gelişmesinde yardımcı olur.
  • Dans etmek, gösteri gibi organizasyonlara katılmasına olanak sağlayabilir. Bu sayede uzunca süre disiplinli ve düzenli çalışmayı öğrenir. Sahneye çıkmış olmanın kendisine katacağı prova yapma ve seyirci karşısına çıkma gibi durumlar onu profesyonelliğe hazırlar.

Dans etme, hareketlerin belli bir tekrarı ile ortaya çıkan bir etkinliktir. Bunu sebeple dans etmek, ezber ve konsantrasyon yeteneklerinin gelişmesinde, hafızanın güçlenmesinde olumlu bir rol oynamaktadır.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR