Çocuklarla Gezilebilecek 10 Müze Önerisi

Çocuklarımızla kaliteli ve verimli zaman geçirmek için yapılabilecek aktiviteler arasına müze ziyaretlerini de ekleyebilirsiniz. Çocukların gözlem yeteneğinin, kültürel değerlere dair bilincin ve beğeni duygusunun gelişmesine katkı sağlayacak olan bu aktivite, sizler için de eğlenceli olabilir. Buna katkı sağlamak için müzeler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir liste hazırladık.

1. OTTOMANYA

Ottomanya Müzesi

Başakşehir’deki Mall of İstanbul içinde yer alan bu müze, çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisi çeken bir müzedir. İnteraktif içerikleri, tarihi oyunları ve farklı tarzdaki atölyeleri ile güzel zamanlar geçirilmesini sağlayan bu müzede, çocuklarınızın tarihi oyunları oynarken bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Her gün 10:00-22:00 arasında açık olan Ottomanya, 4-12 yaş arası çocuklar için ilgi çekici olabilir.

2. RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Rahmi Koç Müzesi

1996 yılında “Yılın Müzesi Özel Ödülü”nü alan bu müze İstanbul’da yer almaktadır. Çocukların ilgisini çekebilecek olan arabalar, vapurlar, denizaltılar, trenler, makinalar gibi geçmişten günümüze birçok eser bulunmaktadır. Çocukların günümüzle geçmişi karşılaştırabilmesini sağlayacak olan bu müzeyi ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın!

Pazartesi günleri hariç açık olan müzenin hizmet verdiği saat, bazı dönemlerde farklılık göstermektedir. 10:00’da açılan müze Ekim-Mart arasında 18:00’de, Nisan-Eylül ayları arasında ise 20:00’de kapanmaktadır.

3. ARSAY KLASİK OTOMOBİL MÜZESİ

Arsay Müze

Araba sevdalısı çocukların özellikle ilgisini çekecek olan bu müzede, çocuklar yüzyıllar öncesine ait arabalarla tanışabilirler. Özellikle arabalara ilgisi olan çocuklar için ziyaret edilecek yerler arasında başlarda yer alması, çocuğunuzun müzelere karşı yaklaşımını olumlu bir şekilde etkileyebilir.

İstanbul Halkalı’da yer alan bu müze, 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

4. İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Göztepe’de yer alan bu müzede, 1700 yılından itibaren günümüze kadar seçkin oyuncukları görebilirsiniz. Çocukların ilgisini çekmeyi başaracak olan bu müze, Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuştur.

5. SAKIP SABANCI MÜZESİ

Sakıp Sabancı Müzesi

İnteraktif çalışmaların yer aldığı bu müze, sanatçılar hakkında bilgiler vererek ve atölyeler düzenleyerek çocuklarınızı kültür ve sanatla tanıştırmaktadır. Çarşamba günleri ücretsiz olan bu müzeyi çocuklarınızla beraber keyifle ziyaret edebilirsiniz.

6. BARIŞ MANÇO EVİ

Barış Manço Evi Müzesi

Çocukların çok sevdiği sanatçılar arasında yer alan Barış Manço hakkında bilgilerin ve anıların yer aldığı bu müze, Kadıköy Moda’da yer almaktadır. İkinci katının çocuklara ayrıldığı bu müzede, çocuğunuz keyifli zamanlar geçirebilir.

7. BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

Balmumu Heykel Müzesi

Ücretsiz bir rehber eşliğinde gezdirilen bu müze, balmumu heykelleri ile çocuğunuzun ilgisini çekebilir. Sevdiği bir sanatçıyı veya kişiyi burada daha yakından görme şansı yakalayacak olan çocuklarınız, onlarla aynı fotoğrafta yer alabilir.

8. MİNİATÜRK

Miniatürk Müzesi

Çocuğunuzla beraber Türkiye’de yer alan ünlü yapıları Miniatürk’de ziyaret edebilirsiniz. Bu müze sayesinde çocuğunuzla beraber bir Türkiye turu atarak, belki de ileriki zamanlarda gerçeğini ziyaret edeceğiniz yapılarla daha erken tanışmasını sağlayabilir.

9. PANORAMA 1453

Panoroma 1453 Müze

Topkapı Kültür Park’ta yer alan bu müze, Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul’un fethini konu alan müze, çocuğunuz için güzel bir kültürel etkinlik olabilir. Kubbesinde yer alan panoramik fotoğraf ise müzeye ismini vermekle kalmayıp, çocuğunuzun da ilgisini oldukça çekebilir.

10. HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ

hava kuvvetleri muzesi

Havacılığa dair hevesi bulunan çocuklarınızla beraber ziyaret edebileceğiniz, sizin de keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacak olan bu müze; uçaklar, uçak motorları, pilot aksesuarları ve silahlar gibi havacılığa dair birçok malzemeyi sergilemektedir.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR