Çocuklarınızın Birikim Yapması için 5 Öneri

Birikim yapmak, geçmişte olduğu gibi günümüzde de yaşamın sürdürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Değişen yaşam şartları ve beraberinde getirdiği zorluklar, birikim yapmanın ne derece önemli olduğunu göstermektedir.

Birikim yapmayı öğretmek, çocuklarınızı kişiliklerinin oluştuğu bu dönemde hem onları bilinçlendirecek hem de onunla bu konuda olan konuşmanız değerli hissettirecektir. Bu dönemlerde kazanılan bir alışkanlığın kaybedilmesi daha zor olacağından, bu tutumu tüm hayatına yansıyabilir.

1. Para kavramının oturmasını sağlayın.

Para ve Çocuk

Birikim konusunu, çocuğunuzun yaş grubuna indirgeyerek mantık çerçevesinde ona uygun olan yöntemleri kullanıp anlatın. Birikim konusunda hikâyeler oluşturarak ve birikim konusunu oyunlara uyarlayarak, çocukta merak ve ilgi oluşturup öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde konuyu öğretmekle kalmayıp, çocuğun zihnindeki kalıcılığını da sağlamış olursunuz.

2. Onun için birikimler yapın.

Çocuk ve Para

Birikim yapmakla ilgili olarak, çocuklarınızın kazanımlar sağlaması için yöntemler geliştirmek de birikim yapmanın kavranmasını kolaylaştıracaktır. Alışveriş sonrasındaki artan paraları çocuğunuz için biriktirip ona hediye ettiğiniz takdirde, bu durum çocuğunuzu inanılmaz derecede mutlu edecektir. Bu davranışınızı rol model olarak hayatına empoze edip bu yöntemi alışkanlık haline getirecektir.

3. Harçlıklarını nasıl değerlendireceği konusunda yardımcı olun.

Kumbara Çocuk

Çocuklarınızın bayramlarda veya özel günlerde topladığı harçlıkları, rasgele harcamaları yerine onlara rehberlik ederek birikim yapma konusunda yönlendirici olun. Bunun için bir kumbara alabilir veya banka hesabı açabilirsiniz. Özellikle kumbara olması, onun için daha somut bir örnek olacağı için daha çok tercih edilebilir.

4. Yaptıkları birikimle kendilerine hediye almalarını sağlayın.

çocuk ve hediye

İsteklerini kendi birikimi ile karşılamasını sağlamanız, onu birikim yapmaya yönlendirecektir. Bunu yaparken biriktirdiği paraları beraber saymanız, hedefine ne kadar kaldığını belirtmeniz onun için motive edici bir davranış olacaktır. En sonunda arzu ettiği şeyi alması, diğer isteklerini de bu şekilde yaparak elde etmesini sağlayacaktır.

5. Çocuğunuzla alışveriş yaparken fiyatlar konusunda gerçekçi olun.

Çocuk ve Alışveriş

Alışveriş sırasında çocuğunuzun isteklerinin ileri boyuta ulaşmasını engellemek amacıyla, fiyatlar konusunda onu bilgilendirin. Fiyat konusunda kıyaslamayı henüz tam yapamayacak olmasından dolayı, bunu bazı örneklerle açıklamaya çalışın. Örneğin; istediği bir şeyi alabilmek için kaç gün işe gitmeniz gerektiğini ona belirtebilirsiniz.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR