Çocuklarınızı Okumaya Yönlendirecek 5 Öneri

Hayatımız boyunca öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz yeni bilgilerin çoğunu okuyarak elde ettik ve edeceğiz. Aynı durumun çocuklar için de geçerli olacağını düşündüğümüzde, onlara okuma alışkanlığını kazandırmak için gerekli adımları atmamız gerekiyor. Belki hiçbir çaba göstermesek bile, şans eseri ilgisini çeken bir kitap sayesinde bunu kazanmış olacak ama bu oran yok denilecek kadar az olacaktır. Bu sebeple bunu şansa bırakamayız!

Çocuğunuza okuma alışkınlığı kazandırmak için kendi çocukluğunuzu düşünerek adımlar atabilirsiniz. Ayrıca bizim derlemiş olduğumuz öneri de uygulamanız olumlu sonuçlar almanızı kolaylaştırıp, destekleyebilir.

1. Kitap Okumanızı Görmelerini Sağlayın

Kitap ve Çocuk

Kitap okuma gibi eylemler için sakin ve sessiz bir ortam arayışı genelde çoğumuzda vardır. Bu sebeple çocuklu aileler kitap okuma eylemlerini genelde çocuklar yattıktan sonra gerçekleştirirler. Fakat bu durumda çocuklar sizleri bu eylemi yaparken görmezler ve onlar için rol model kişiler olarak bu davranışı sizde görmedikleri için kendilerine de örnek alamazlar.

2. Okuma Seansları Düzenleyin

Kitap ve Çocuk

Çocuğunuzla günün belli saatlerini okuma seansı olarak ayarlayın. Bu sayede hem sizi okurken görüp örnek alacak, hem de hayalgücünün gelişimine katkı sağlamış olacaksınız.

3. Kitap Alışverişlerini Beraber Yapın

Kitap ve Kafe

Kitap satan mekan sayıları artık epeyce arttı ve konsept olarak da kafe tarzı mekanlara dönüşmeye başladı. Kitap alışverişlerinizde onları da yanınızda bulundurarak kitaplara karşı bir merak oluşturabilirsiniz veya o sıra almasanız bile onlarla bu tarz mekânları ziyaret edip, kitaplara karşı merak duygusunun azalmasını engelleyebilirsiniz.

4. Anlattıklarını Dikkatlice Dinleyin

Çocuk ve Kitap

Çocuğunuz okumaya başladığında farklı bir dünyayı keşfe çıkmış gibi olacaktır. Okudukları ona ilginç gelecek, yeni şeyler öğrenmiş olmanın heyecanıyla bunları sizinle paylaşmak isteyecektir. Böyle bir durumda onların bu heveslerini kırmayıp, anlattıklarını dikkatlice dinleyin.

5. Filmi Olan Kitapları Deneyin

Kitap Hayalgücü çocuk

Çocuklarınızın okuduklarını görsel olarak görmeleri onlar için çok farklı bir deneyim olacaktır. Çocuğunuz okuduğu ve kafasında kurmuş olduğu karakterleri ve olayları, belki bazıları kafasındaki gibi olmasa da daha canlı göreceklerdir. Bu da hem onların okuduklarını anlamalarına yardımcı olacaktır hem de olaylar arası ilişki kurma becerilerini geliştirecektir. Aynı şekilde önce filmi izleyip sonrasında kitabı okumaları da aynı etkiyi sağlayacaktır.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR