Çocuklarda Duygusal Zeka ve Geliştirilmesi

Duygusal zeka; duyguları olumlu bir şekilde yöneterek stresi azaltmayı, başkalarıyla etkili iletişim kurmayı, empati yeteneğine sahip olmayı ve zorluklara karşı mücadele ederek üstesinden gelmeyi sağlayan bir yetenektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde; çocuklarımızın hayatları boyunca kullanacağı bu yetenekleri onlara kazandırmak ve bunları geliştirmek, onları hayatta daha mutlu ve başarılı yapacaktır.

Duygusal Zeka

Çocuklarımız duygularını ve düşüncelerini, bizler gibi rahatça dile getiremez ve ifade edemez. Bizlerin bile bazen bunları ifade etmede zorladığımız anlar olmaktadır. Çocukların kendini ifade edemediği durumlarda ise bazı olumsuzluklar veya sıkıntılar baş gösterebilir. Altını ıslatma, iştahsızlık, içe kapanıklık, saldırgan tavırlar gibi olumsuz davranışların ortaya çıkması, yaşamış olduğun bir olayın veya kendi içinde yaşadığı bir sorunun sonuçları olabilir. O zaman çocuklarımızın duygusal zekalarının gelişmesinde onları doğru bir şekilde yönlendirmeli ve destek olmalıyız.

DUYGUSAL ZEKANIN BİLEŞENLERİ

Duygusal zekanın geliştirilebilmesi için öncelikle hangi konulara yoğunlaşmak gerektiğini bilmeliyiz. Kısaca değinecek olursak;

  • Empati, duygusal zekanın önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Başkalarının bulunduğu durumlar karşı duyarlı olabilme yeteneğidir.
  • Özbilinç ise kişinin kendisini ne derece tanıdığıdır. Duygularının ve yeteneklerinin farkında olması ve bunları kullanabilme ve kontrol edebilmesidir.
  • İlişkileri yönetmek, sosyal hayat düşünüldüğünde önemli bir bileşen olmaktadır. Hayatı boyunca ilişki içinde olması gerektiği gerçeğine karşı, ilişkilerini başarılı bir şekilde yönetmek ve yaşanan sorunları çözebilmesi yeteneğidir.
  • Duyguları yönetmek de ilişkileri yönetmek kadar önemli bir bileşendir. Duyguya sebep olan olayları anlama ve duygularını kontrol edebilme yeteneğidir.
  • Motivasyon sağlamak ise bir diğer önemli bileşendir. Kendisini ve başkalarını bir iş için cesaretlendirmek ve onu başarmak için duyulan istek ve heyecandır.
Duygusal Zeka

MUTLU BİREYLER YETİŞTİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Duygusal zekanın gelişmesi, mutlu ve başarılı bireylerin de ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Çocuklarımız için doğru bir rol model olarak onların duygusal zekalarının gelişiminde olumlu bir etkiye sebep olabiliriz. Onlarla bol bol muhabbet etmek ve kitap okuma seansları düzenlemek, onun duygularını ve kendini doğru ifade etmesini sağlayacaktır.

Çocuklarla sadece olumlu duyguları paylaşmak doğru bir davranış değildir. Bu sebeple onlarla; sevinçlerinizi ve hüzünlerinizi rahatlıkla paylaşıp, o duyguları da tanımalarını sağlayın. Sizin bu olaylara karşı yaklaşımınızın, onların bu duygularla başa çıkma yöntemlerini belirlemede etkili olacağını da asla unutmayın! İyi bir dinleyici olun, suçlamayın! Ve onlardan bir yetişkin gibi davranmasını ve konuşmasını beklemeyin, sabredin!

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR