Çocuklarda Duygu Düzenleme Becerisi Kazanımı

Doğada hiçbir varlık doğduğu andan itibaren başka bir varlığın yardımına ihtiyaç duymaz, tabi insan bebekleri dışında. Mesela ilk adımı atmamız yaklaşık 1,5 yılı bulurken kendimizi ufak tefek ifade edişimiz neredeyse 2 yılı bulmaktadır.

Çocuklarda Duygu Düzenleme Becerisi Kazanımı

Dünyaya ilk geldiğimiz andan itibaren bir bakım verene muhtacız. Çünkü ne konuşabiliyor ne de yürüyebiliyoruz, bir şekilde isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı ifade etmek zorundayız.

İşte kendimizi ifade etmemiz için elimizdeki sihirli değneğimiz duygular oluyor. Duyguları basit şekilde bir nesneye ya da duruma yaklaşmamızı, kaçınmamızı sağlayan belirli bir kaynak olarak tanımlayabiliriz.

Duyguların işlevi çevremizle uyum sağlamamızı, baş etmemizi dolayısıyla hayatta kalmamıza yardımcı olmaktır.

Başka bir görüşe göre de duygular, bizim sağlığımızı sürdürmemiz için neyin iyi veya kötü olduğunu değerlendirmemize yardım etmektedirler.

Peki bebekler kendini nasıl ifade ediyor?

Bebeklerde Duygu Düzenleme

Ağlayan bebek kulağa hoş gelmiyor değil mi fakat bu da onların iletişim kurma biçimi. Buradaki en önemli sorumluluk bakım verene düşmektedir.

Araştırmalar bebeklerin aşırı uyarılmış hale gelmeden sakinleştirilmesinin ve rahatlatılmasının gerekli olduğu yönündedir.

Bakım verenin çocuğun duygu durumuna göre gülümsemesi, somurtması bebek tarafından yorumlanmaktadır. Hoş olan duygu ile hoş olmayan duygu arasındaki fark bebekler tarafından kolayca anlaşılmaktadır.

Bizler bebekliğin sonlarına doğru dil kazanımının da başlamasıyla birlikte artık duyguları ifade edebilir ve duyguları düzenleyebilir hale geliriz.

Bebeklerde Zeka Gelişimi

Duygu düzenleme (Regülasyon) nedir?

Duygu düzenleme (Regülasyon) nedir?

Duygu düzenleme belirli bir amaca ulaşabilmek için kullanılan bir tür strateji yönetimidir. Duygu düzenlemesi, duygunun yoğunluğunun ve süresinin düzenlendiği anlamına gelir. Örneğin akranları tarafından küçümsenmesi sonucu öfke duyan bir çocuk, duygusunu yoğunlaştırarak veya azaltarak duygu düzenlemesi yapar (FujukiBrinton v.d., 2002: 103)

Burada önemli olan kısım duygu düzenlemenin sadece olumsuz duygulara karşı yürütülen bir süreç olmadığı.

İster olumlu duygu olsun ister olumsuz duygu olsun var olan süreç de ki duygulara karşı yönetimi sağlayabilmekte gizli olduğudur.

Duygu düzenleme neden önemlidir?

Duygu düzenleme neden önemlidir?

Duygu düzenleme çocukların kendilerini düzenlemesini ve çevrelerine karşı etkin biçimde tepki vermelerini sağlar. Böylece başkalarıyla olan iletişimini de etkiler. Dolayısıyla sosyal gelişim için de önemli rol oynamaktadır.

Kendi duygularını düzenleyebilen çocuk akranlarıyla daha iyi anlaşmaktadır.

Örneğin okulda birbirleriyle kavga eden çocukları görmüşsünüzdür: Genelde bir tarafın yüzü domates gibi kızarmış olup diğer taraftaki çocuk da ise sürekli konuşma ve kendini ifade etme çabası vardır. Bu çocuklardan birinin var olan duruma karşı daha sakin kalabildiğini diğerinin ise duygularını hem ifade etmekte zorlanıp hem de duygu düzenleme de yaşadığı problemden kaynaklı olarak yüzünün kızarmış olduğunu sizde anladınız.

Duygu düzenlemesi gelişmiş olan çocuklarda saldırganlık davranışının düşük olduğu görülmektedir.

Yaramaz Çocuk mu DEHB’li Çocuk mu?

Çocuklarda duygu düzenleme becerisi nasıl geliştirilir?

Çocuklarda duygu düzenleme becerisi nasıl geliştirilir?

Öncelikle çocukların duyguları ve duygu ifadelerini bilmesini yardımcı olun.Siz de kendi duygularınızı ve duygu durumunuzu çocuğunuza söyleyin. Böylece çocuğunuz sizi rol model alacak ve duyguları öğrenecektir.

Duygularını sizden saklamasın! Aksine size kendini anlatabilsin.Çocuğun bir durum karşısında; mutluyum, üzüntülüyüm, kızgınım veya sevinçliyim gibi ifadeleri kullanabilmesi kendilik bilincinin farkında olmasını sağlar ve böylece duygularını düzenlemeye yardımcı olur.

Biz yetişkinler bazen çocukların davranışlarını şımarıklık, inatçılık ve şiddet eğilimli gibi yorumlayabiliriz. Aslında çocuklar kendi dünyalarında duygularıyla baş etme çabasındalar.

Bir öfke anında ‘Evet seni anlıyorum parka gitmek istiyorsun ama şuan parka gidemeyiz. Belki başka bir zaman gidebiliriz.’ gibi bir duruma karşı verdiğiniz sınırlandırma halindeki destekleyici ve yapıcı cümleler aslında küçük çaplı kriz yönetimidir. Çocuğunuzun duygularını yönetmesine ve yönlendirmesine yardımcı olacaktır.

Kısacası sadece çocuklar için değil biz yetişkinler için de duygu düzenleme mutluluk vericidir.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR