Çocuklara Sebze Yemeyi Sevdirecek 7 İpucu

Günümüzün beslenme alışkanlıkları giderek daha da sağlıksız bir noktaya gelmektedir. Bu durum çocuklarımızı da etkilemektedir. Gerek reklamlarda gerekse marketlerde gördüğü abur cubur ve çok kalorili yiyecekler yüzünden sebze tüketimi çocuklarda olması gereğinden az hatta neredeyse hiç olmamaktadır. Çocuklarımızın bu tarz beslenmeleri de ebeveynler olarak bizleri endişelendirmektedir. Fakat anlatacağımız yöntemleri kullanarak çocuğunuzun sebze tüketimine yönelik olumlu gelişmeler sağlayabilirsiniz.

1. Renkler Hoşuna Gidecektir

Renkler Hoşuna Gidecektir

Çocuklar için meyve suları besin değeri yüksek içeceklerdir. Fakat hazır olarak alınan meyve suları içerdiği şeker oranından kaynaklı olarak sağlıksız olarak geçmektedir. Bu nedenle bu tarz içecekleri evde kendiniz yapmanız çocuğunuz hem daha sağlıklı olacaktır hem de yapılışı çocuğunuzun hoşuna giderek heveslenecektir. İçeceği hazırlarken sebze ve meyve karışımları kullanarak daha renkli olmasını sağlamak çocuğunuzu daha da cezbedecektir.

2. Konuşun

Çocuk ve Sebze

Meyve ve sebze tüketiminin önemini çocuğunuza anlatın. Yediği yiyeceklerden duyduğunuz kaygıyı ve neden zararlı olduklarını belirtin. Her ne kadar her çocukta işe yarayacağını düşünmesek de denemekte fayda gördüğümüz bir yöntemdir.

3. Sevdiği Yiyeceklerle Destekleyin

sebze ve çocuk

Çocuğunuzun damak tadına uygun yiyeceklerle sebzeleri kombin yaparak yeni yemekler hazırlamanız, çocuğunuza daha cazip gelebilir. Bu sayede hem sevdiği yiyeceği tüketecek hem de bu arada sebzenin de tadına bakmış olacaktır.

4. Denemesi için Ortam Oluşturun

sebze ve çocuk

Bazı yiyecekler göze hoş gelmeyebilir. Bu durum çocuğunuz için de geçerli bir durum olacaktır ve daha yemeği görür görmez yemeyi reddedecektir. Böyle durumlarda çabuk pes ederek bu hareketin devamının gelmesini engelleyin. Hatta bir şekilde ikna etmeye çalışarak en azından tadına bakmasını sağlayın. Belki de tadı hoşuna gidecektir!

5. Süslü Tabaklar Hazırlayın

Sebze ve Çocuk

Sosyal medyada veya bazı afişlerde sebzelerle süslenerek hazırlanmış tabaklar görmüşsünüzdür. Havucun göz, marulun saç ve salatalığın ağız olduğu tabaklar çocuklar için hoş bir görüntü olacaktır. Belki de hiçbir çocuğun hayır demeyeceği bir tabaktır.

6. Oyunlar Oynayın
Sebze ve Çocuk

Çocuğunuz için oyun her şeydir. Gelişim süreçlerinin vazgeçilmezi olan oyunlar, yemek alışkanlığı için de kullanılabilecek bazı taktiklerde kullanılabilir. Onunla beraber yemekler hazırlamanız, bunu bir oyun gibi gerçekleştirmeniz onun sebzelerle tanışmasına sebep olacaktır. Pişmiş halini gördüğü sebzelerin çiğ halindeki görüntüsü belki de çok hoşuna gidecek ve yeme isteği uyandıracaktır.

7. Kandırmayı Deneyin
Sebze ve Çocuk

Sebzelerin bazı benzerliklerini kullanarak çocuğunuza sebze yedirmeyi sağlamanızı hedefleyen bir yöntemdir. Kesinlikle son çare olarak düşünmeniz gereken bir yöntemdir.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR