Çocuklara Kodlama Yapmak Neden Öğretilmeli?

Kodlama, çocukların zihin gelişime önemli derecede faydalı bir uğraştır. Günümüzde bir meslek olarak yapılması, hobi olarak yapılmayacağı anlamına gelmemelidir. Çocuğunuzun ilgisini çekmeyeceğini düşünmeniz veya sizin bu alanda bilginizin olmaması, bu alandan uzak durmasını düşündürmemelidir. Bu konuda eğitim veren kurumlara yönlendirmek ve eğitici setler temin etmek, en azından belli bir süre çocuğunuz için deneyebileceğiniz yöntemlerdir.

Çocuk ve Kodlama

Çocuklar, kodlama sayesinde zihinsel olarak önemli gelişmeler sağlamaktadır. Kodlama denilince hemen akla bilgisayarın gelmesi ve çocukların bilgisayardan uzak tutulmaya çalışılması sizi korkutmamalıdır. Çünkü kodlama her ne kadar bilgisayar ile yapılıyor olsa da, çocuklar için sadece oyuncaklar ile de sağlanabilmektedir. Çocukların kodlama öğrenmesindeki amaç kesinlikle belli bir zaman sonra bilgisayarda oturup kodlama yapmaları değildir, oyuncaklar sayesinde analitik düşünce ve problem çözme konularındaki becerilerini geliştirmeleridir.

Robotik Kodlama Eğitimlerini Keşfet!

İndirimli robotik kodlama derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!

Ünlü Kişilerin Kodlama için Tavsiyeleri

Ünlü kodlama tavsiyeleri

Kodlama çocuk yaşta öğretildiğinde, çocukların zihinsel ve motor gelişimleri sağlanmaktadır. Çocukların analitik düşünme, yeni fikirler üretme, problem çözme ve takım çalışmasına uyumluluğu, kodlama sayesinde daha da verimli bir şekilde gelişmektedir. Birçok ünlü isim tarafından da insanların kaç yaşında olursa olsun kodlama öğrenmesi için destekler ve teşvikler yapılmaktadır. Eski Amerika başkanı Obama’dan NBA yıldızı Chris Bosh’a kadar birçok ünlü isim, hobi olarak bile olsa kodlamanın öğrenilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Kodlamanın Farklı Alanlara Olan Katkıları

Kodlama Eğitimi

Çocukların oyuncaklarla oynamaları ve oyuncak seçiminde gösterdikleri tercihler, onların ilgi alanlarının belirlenmesinde önemli bir etkendir. Örneğin; çocuğunuz resim yapmayı veya herhangi bir müzik aleti çalmayı çok seviyor olabilir. Bu demek değildir ki, kodlama öğrenmesi onun için bir zaman kaydı! Kodlama öğrenen bir çocuk; yeni fikirler üretme, problem çözme ve etrafı gözlemleme konusunda gelişimler gösterir. Bunlar da örneğin sanatsal alanlara yönlenen bir çocuk için oldukça önemli ve olması gereken becerilerdir.

Robotik Kodlama Eğitimlerini Keşfet!

İndirimli robotik kodlama derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!

Kodlama Yapmanın Çocuğa Faydaları

Kodlama Eğitimi

Kodlama, çocuğun hayatında kullanması gerekecek ve ihtiyacını duyacağı birçok konuda gelişmesini sağlamaktadır. Kodlama ile çocuk;

  • Problem çözme yeteneğini geliştirir.
  • Analitik düşünce becerisinin gelişmesini sağlar.
  • Makinaların çalışma prensiplerini daha rahat anlar.
  • Sistematik bir şekilde düşünmeyi öğrenir.
  • Olaylar arasında daha rahat ilişki kurar.
  • Yeni fikirler üretme becerisini geliştirir.

Çocuklara Kodlamanın Öğretilmesi

Kodlamanın öğrenilmesi için devletler ve birçok firmalar tarafından alternatif yöntemler geliştirilmektedir. Çocuk yaşta olan bir kişi için kodlama, bilindiği haliyle sıkıcı ve zor gelebilir. Fakat kodlama öğrenilmesi için özel olarak tasarlanan oyuncaklar ve mobil uygulamalar sayesinde çocukların kodlama ile tanışmaları sağlanmaktadır. Oyun oynamayı seven çocukların farkında olmadan bu eğitimin içinde olmaları, onların kodlama prensiplerini öğrenmelerini sağlar.

Robotik Kodlama Eğitimlerini Keşfet!

İndirimli robotik kodlama derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR