Çocuklar İçin Süreç Odaklı Sanat Nedir?

Çocuklar için Süreç odaklı sanat nedir?

Parmaklarıyla boyama yapan çocuğunuza ne yaptığını sorduğunuzda genellikle omuz silkerek yanıt verebilir. Çünkü siz sözünü edene kadar o bunu hiç düşünmemiş olabilir. Küçük çocuklar, o anı doyasıya yaşamayı, neredeyse unutmuş olan büyüklerden daha iyi becerirler. Kağıda sürdükleri boyaların parıldayışlarını, birbirleriyle karışan renklerin sonsuz çeşitlilikteki görünüşlerini ya da tombul bir fırçayı kağıtta gezdirirken çıkan sesi bile severler. Büyük çocukların ve yetişkinlerin aksine, küçük çocuklar bitmiş bir ürün oluşturmaya değil, yaratım sürecindeki maceralara odaklanırlar.

Neden Sanat?

Neden Sanat?

Çocuğunuzun yaratıcılığını desteklemeniz, onun gelecekte bir Picasso olması için uğraşmanız anlamını taşımaz. Sanat, çocuğunuzun zihinsel, sosyal ve duygusal olarak gelişmesine yardımcı olur. Yaratım süreci, küçük çocukların analiz yapma ve problem çözme yeteneklerini geliştirir. Bir boya fırçasını kullanırken, ince motor becerileri gelişir. Desen ve renkleri sayarak matematiğin temellerini öğrenirler. Çeşitli materyallerle denemeler yapmaları bilime yönlendirir. En önemlisi de, çocukların sanatsal yaratım sürecinde kendilerini iyi hissettikleri ölçüde öz güvenlerinin artmasıdır. Denemekten ve hata yapmaktan çekinmemeyi öğrenenler, büyüdüklerinde yeni düşünce biçimlerini araştırmaktan da çekinmezler.

süreç odaklı sanat

Süreç Odaklı Sanatsal Etkinlik

  • Evinizde de çocuğunuzun denemeler yapabileceği küçük bir sanat alanı oluşturabilirsiniz. Mutfak masanızın üstüne veya yere bir örtü ya da eski gazeteler koyun.
  • Yönlendirmekten kaçının ve çocuğunuza ne yapacağını söyleyerek onu kısıtlamayın. Ancak bu, temel bilgiler verilmemesi anlamını taşımaz.
  • Sanat ve sanat malzemeleri hakkında konuşun. Çocuğunuzun yaptıklarını yorumlarken, hem anlamaya hem de açık ve kesin olmaya çalışın. Örneğin, yalnızca alkışlayıp aferin demek yerine, "Daha çok kırmızı ve mor boyaları kullandığını görüyorum. Bu renkleri neden seçtin?" diyerek onunla birlikte yaratım sürecinin keşfine çıkabilirsiniz.
  • Çocukları sanat üzerine konuşmaya teşvik etmenin en iyi yollarından biri de, "Bana nasıl yaptığını anlatsana" yaklaşımıdır.
  • Çocuğunuzla birlikte çizip boyamaya girişmeyin. Ebeveynlerin, çocukları çizim yaparken kalemi fırçayı ellerine alıp işe karışmaları çocukları hayal kırıklığına uğratır.
  • Çocuğunuzun yanında olmanız, onun sanat üretimine ilgi duyduğunuzu ve desteklediğinizi bilmesi önemlidir.
  • Çocuğunuz bir resmi, heykeli, seramiği bitirdiğinde, eklemeler ya da değişiklikler yapmasını önermeyin. Çocuk yarattığı şeyin yeterli olduğunu hissetmelidir.

Yazar: Oben Güney Saraçoğlu, Klinik Psikolog

 

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR