Çocuk Yogası Nedir? Çocuk Yogasının Yararları

Günümüzde yaygınlaşan şehir hayatı, yoğun bir iş temposunu ve stresi de beraberinde getirmektedir. Ruhsal ve fiziksel anlamda yorgunluğa sebep olan bu durumun üstesinden ise yoga ile gelinebilmektedir. Yoga, çok farklı tipleri sahiptir fakat hepsinin ortak amacı; bedensel, beyinsel ve ruhsal açıdan rahatlık ve huzur sağlamaktır. Yoganın sağladığı yararlar düşünüldüğünde ise bunun sadece yetişkinler ile kısıtlı olması pek mantıklı olmamaktadır. Çocukların maruz kaldığı sınav stresleri, arkadaş ortamlarındaki olumsuz davranışlar, akran baskısı ve ailesel sorunlar, yogayı onlar için de gerekli hale getirmektedir.

Yoga ile erken yaşta tanışan çocuklar, yoga sayesinde bu tarz sorunları kolaylıkla aşarak sağlıklı bir sosyal ve zihinsel gelişim göstermektedirler. Tabii ki bu durum eğitim hayatlarına da yansımaktadır.

Çocuk Yogası Nedir?

Çocuk Yogası

Çocuk yogası, yetişkinler için uygulanan yoga duruşlarının çocuklar için uyarlanmış halidir. Çocuklara yönelik olan bu duruşlar sayesinde çocuklar; disiplin, özgüven, eğlence ve sorumluluk duygusunu edinirler. Yogada herhangi bir rekabetin olmaması ile beraber kaybeden ve kazanan kavramlarının da yer almaması, yogayı onlar için daha güvenli bir hale getirmektedir ve kendilerini daha serbest hissetmektedirler. Çocuk yogasında yapılan hareketler sayesinde; beden, zihin ve ruh uyumu da sağlanmaktadır.

Çocuklar, 3 yaşından itibaren yoga yapmaya başlayabilirler. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da çocuğa herhangi bir baskı uygulanmamalı ve tamamen kendi isteğiyle gelmek istemesi önemsenmelidir. Aksi durumda yoga, çocuk üzerinde olumlu değil olumsuz etkiler bırakabilir.

Çocuk Yogası Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk yogası derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!

Çocuk Yogasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Yogası

Yoga için gerekli olan hijyen ve temizlik, çocuk yogasında daha da önemlidir. Yoganın yapılması için ortamın ferah olmasına da dikkat edilmelidir hatta bahçeler bile bu konuda denenebilir, tabii alerjik bir durum söz konusu değilse! Ayrıca çocukların içinde rahat hareket edebilmelerini sağlayacak, çok kalın ve dar olmayan ve terletmeyen giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca çocuğun yogadan belli bir zaman önce karnını doyurması gerekmektedir. Çok aç ve çok tok karnına yoga yapılmaması gerekmektedir.

Çocuk yogası, çocukların eğlenebileceği bir şekilde olmalıdır. Bu sebeple yapılacak olan hareketler yetişkinlerinkine oranla daha kısa süreli ve tekrarlı olmalıdır. Ayrıca şarkılar ve oyunlarla desteklenmelidir. Çocukların hoşlarına gidecek ve ilgilerini çekecek tarzda bitkiler ve objelerde hareket isimleri olarak kullanılmalıdır.

Çocuk Yogasının Faydaları

Çocuk Yogası

Çocuk yogası; zihinsel, sosyal, ruhsal ve fiziksel açıdan faydalar sağlamaktadır. Çocuğun özgüveninin ve motivasyonunun artması ile beraber kendini daha iyi ifade etmesi zihinsel olarak sağladığı faydalardandır. Ayrıca kolay ve farklı öğrenme metotları da geliştirmesini sağlamaktadır. Sosyal açıdan ise, grup olarak da yapılabilmesinden dolayı grup çalışma bilincini edinirken aynı zamanda yeni fikirler üretmesinde ve problem çözme kabiliyetinin gelişmesinde etkili olur. Ayrıca çocukları yaşadıkları sınav stresinden de arındırır.

Çocukların iç organlarının çalışmasını düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve esneklik-denge gibi kavramları geliştirmesi, fiziksel açıdan çocuk yogasının faydalarıdır. Ayrıca ergenliğin daha kolay geçmesini de sağladığı belirtilmektedir. Ruhsal açıdansa çocuk yogası, günlük hayatta çocuğun her daim yararını göreceği yönlerinin gelişmesini sağlar. Çocuk, yoga sayesinde önyargılı olmaktan ve ayrımcılık yapmaktan uzaklaşır. Ayrıca maddiyat ve marka bağımlılıkları da oluşmaz.

Çocuk Yogası Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk yogası derslerini kaçırmayın!

ŞİMDİ KEŞFET!
Ebeveynler En Çok Hangi Çocukları Yogaya Yönlendiriyor?

Yoga, 3 yaşından itibaren her birey tarafından yapılabilir. Ebeveynler tarafından farkına varılan yogayı, hiperaktif olan ve dikkat eksikliği çeken çocuklara sahip ebeveynler daha çok tercih etmektedir. Ayrıca otizm gibi gelişim bozukluğuna sahip çocuklar için de tercih edilmektedir.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR