Çocuk Gelişimine Katkısıyla Süper 5 Besin

Çocukların gelişiminde eğitim kadar yeterli ve dengeli besleniyor olması da çok önemlidir. Bu sebeple beslenme konusunda çocuklarımızı doğru bir şekilde yönlendirmeli ve yetiştirmeliyiz. Ayrıca yemek sofralarına ailece oturmaya da onların sosyal ilişkisinin gelişmesi için özen göstermeliyiz.

Çocuklarımızın gelişiminde bazı besinler vücudun tam ihtiyaç duyacağı kaynakları sağlamaktır. Tüketilen bazı besinler, gelişim sürecinde olan çocuklar için destekleyici ve onların gelişiminde kolaylık sağlayan yardımcılardır. Bunlara kısaca göz atarsak;

1. YUMURTA

Çocuklar için besinler

Haftanın en az 5 günü, günde 1 adet yumurta tüketmesi çocuğun beyin gelişimine ve hafızasının güçlenmesine katkı sağlayacaktır. En kaliteli protein deposu kaynağı olan yumurta, aynı zamanda belirtilen faydaları sağlayacak olan kolin vitaminini de içermektedir.

2. OMEGA 3 TAKVİYESİ

Çocuk ve Balık

Balık tüketimi ile sağlanabilecek olan bu ihtiyaç, denizlere atılan maddelerden kaynaklı olarak maalesef ülkemizde tehlike altında! Bu ortamda yaşayan balıkların tüketilmesi sonucunda ağır metallerin vücudumuza girmesi riskine karşı, omega 3 takviye olarak alınabilir. Alınacak olan omega 3’ün IFOS sertifikası bulunması ve üzerinde “fish body oil” yazıyor olması da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bilişsel gelişimi sağlayan bu yağ asidi, çocuklarımız için önemli bir besindir.

3. B12 VİTAMİNİ

Süt ve Çocuk

Hayvansal gıdaların içerdiği B12 vitamini; et ve et ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Eksikliğinde yorgunluk, algılamada zorluk, hafızada yetersizlik ve dikkat dağınıklığı gibi kendini gösteren B12 vitamini için düzenli olarak haftada 2-3 gün kırmızı et, günde 3 porsiyon az yağlı süt ve süt ürünleri ve haftada en az 5 gün yumurta tüketilmesi gerekmektedir.

4. İYOTLU TUZ

Tuz

Tiroit organı, beyni ve bedeni yöneten bir organdır. Salgıladığı hormonların düzenli bir şekilde olması için iyot önemli bir etkendir. Bu sebeple iyotlu tuz kullanması ve yemekleri ocaktan almaya yakın bir zamanda tuz eklenilmesi gerekmektedir.

5. KIRMIZI MEYVELER

Çocuk ve Meyve

Antioksidan deposu olan kırmızı meyveler, beyni korumaya yardımcı besinlerdir. Hafızanın gelişmesi ve bilişsel fonksiyonlar için önemli olan antioksidanlar, çocukların dört mevsim bu meyveleri tüketmesi sayesinde karşılanabilir.

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR