Çocuğunuzun Paylaşmasını Sağlayacak 5 İpucu

Çocuğunuzun paylaşmayı öğrenmesi, ileri yaşlarda etkisini daha çok hissedeceği bir özelliktir. Paylaşmak, arkadaşlıklar kurmasına ve pekiştirmesine, grup halinde bir şeyler yapabilmesine ve daha birçok konuda gelişmesine fayda sağlayacaktır. Bu sebeple çocuk yaşta paylaşmayı öğrenmesi, artık kaybetmeyeceği bir özelliği kazanmasına sebep olacaktır.

Çocuklarda Paylaşmak

Çocukların en çok sevdiği ve paylaşmadığı şeyler özellikle oyuncaklarıdır. Paylaşmanın sadece oyuncak ile olmayıp, başka konularda da paylaşması gerektiğini ona anlatmak ve öğretmek gerekiyor.

Seçenekler Sunun

Çocuklarda Paylaşmak

Çocuğunuzun paylaşması konusunda çok baskıcı olmamak öncelikli adımınız olsun. Çocuğunuzu paylaşmaya teşvik etmek için özellikle onlarla iletişim halinde olmanız gerekiyor. Bir eşyasını paylaşmak istemediğinde ona sebeplerini sorun ve zorlayıcı olmayın. Bu onu daha değerli hissettirecektir.

Bir Özeli Olduğunu Unutmayın

Çocuklarda Paylaşmak

Hepimizin paylaşmadığı bir takım eşyaları, duyguları ve anıları vardır. Çocuğunuzda, her ne kadar çocuk bile olsa, özel bir şeyleri olacaktır. Bu konuda ona yardımcı olup, mesela en sevdiği eşyayı birileri gelmeden önce saklamasına yardımcı olun. Bu sayede diğer eşyalarını daha paylaşımcı olabilir.

Paylaşması Demek, Ona Vermek Değildir

Çocuklarda Paylaşmak

Çocuğunuz paylaştığı bir şeyin, artık paylaştığı kişinin olacağını düşünüyor olabilir. Bunu ona anlatın ve paylaştığı kişinin o eşyayı götürmeyeceğini bilmesini sağlayın. Paylaştığı kişi gittiğinde tekrar istediği gibi o nesneye sahip olacağını bilsin. Bu durum onun yaşadığı kaygıyı azaltacak ve paylaşmasını sağlayacaktır.

Nesnelere Fazla Anlam Yüklemeyin

Çocuklarda Paylaşmak

Çocuklar genelde iç dünyalarında oyuncaklarına veya sahip olduğu diğer eşyalara çok anlam yüklerler. Bu sebeple de onlarla arasında bir bağ oluşur ve bu durum onların paylaşmasını zorlaştırır. Bunun önüne geçmek için öncelikle onunla ilgilenin ve sevginizi asla ihmal etmeyin. Onunla verimli bir şekilde vakit geçirmeniz, onun eşyalara olması gerektiğinden fazla anlam yüklemesini engelleyecektir. Bu sayede o nesneleri sahiplenmesi daha da azalacaktır.

Oyuncuklara El Koyun!
Çocuklarda Paylaşmak

Çocuğunuz bazen tüm çabalarınıza rağmen olumlu bir geri dönüş yapmayabilir. Bu durumda mesela paylaşmaktan çekindiği oyuncaklarına el koymayı deneyebilirsiniz. Tabi iş bu noktaya gelmeden önce yeteri kadar sabır ve çaba gösterdiğinizden emin olun. İlk fırsatta bu yönteme başvurmanız doğru bir davranış olmaz!

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR