Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmenin 4 Yolu

Çocuklarınızın gelişiminde bir ebeveyn olarak yapıtaşlarından birini oluşturmaktasınız. Kendisine yetemeyen, destek ve yönlendirmelere ihtiyaç duyan çocuklarınızla kaliteli zaman geçirerek; onların gelişiminde aktif rol oynar ve olumlu etkilere sahip olabilirsiniz.

Çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın kalitesi, onu daha doğru bir şekilde gözlemlemenize ve keşfetmenize yardımcı olacaktır. Küçük ve basit oyunlarla bile mutlu olan çocuklar için, yetişkin bireyler olarak bunları gerçekleştirebilmek çok basittir. 

1. Çocuğunuzu teknolojiden uzak tutun.

Çocuğunuzu teknolojiden uzak tutun

Günümüzde yetişkin bireylerin bile büyük sıkıntılar yaşadığı teknoloji bağımlılığı, çocuklarınız için de büyük bir tehdittir. Onların gelişimine olumsuz yönde etki eden teknolojiyi, çocuklarınızdan en az 2 yaşına kadar uzak tutmalısınız. Zihinsel ve sosyal gelişimi için sonraki yaşlarda da sınırlamalar getirerek bu durumu idare etmeli ve sınırlarınızda tutarlı ve net olmalısınız.

2. Boşlukları ilgi alanına göre doldurun.

Çocuk ve tırmanış

Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanlarda keşfettiğiniz ilgi alanına yönelik bir aktivite, onun boş zamanlarını doğru bir şekilde doldurmanızı sağlayacaktır. Kendi zamanlarınızı düşündüğünüzde; bisiklete binmek, spor yapmak, yüzmek gibi etkinliklerden ne kadar keyif aldığınızı düşünüp, çocuğunuzu bu tarz aktivitelere yönlendirin. Örneğin; sporla uğraşan bir çocuk; fiziksel, sosyal ve zihinsel olarak olumlu yönde gelişecektir. Ayrıca bu tarz aktivitelere yönlendirilmiş bir çocuk; tablet, bilgisayar gibi cihazlara daha az zaman ayırabilecek bu sayede de sınırlarınızı daha rahat korumuş olacaksınız.

3. Oyuncak seçimine özen gösterin.

Çocuk ve Lego

Çocuklarınızın oyun oynarken size bir sürü mesaj verdiğini unutmayın! Kafasındaki her düşünceyi oyunlarla ve oyuncaklarıyla farkında olmadan anlatırlar. Bu sebeple oyuncak seçiminizde bu durumu da göz önünde bulundurun! Onun yeni şeyler üretmesini sağlayacak, lego veya yapboz gibi oyuncak edinin.

4. Kitapları çocuğunuzun hayatına aşamalı olarak dahil edin.

Çocuk ve Resimli Kitap

Kitaplar, en küçüğümüzden en büyüğümüze kadar zihinsel gelişimimizi destekleyen araçlardan birisidir.  Öncelikle resimli kitaplardan başlayabilirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var; sizler onların rol modelisiniz, bu sebeple onlara bu davranışı sizler de kitap okuyarak aşılayabilirsiniz!

Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır.
Fock
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR