Çocuğun Okula Uyum Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Okullar açılalı yaklaşık bir ay oldu. Siz de okul başlayınca çocuğunun neşeyle okula gitmesini, okuldan döner dönmez üstünü değiştirip ödevlerinin başına oturmasını bekleyen birçok anne baba gibi hayal kırıklığı mı yaşıyorsunuz? Beklentileriniz gerçekleşmediyse öncelikle bilin ki yalnız değilsiniz. Çoğu anne baba çocuğunun okul yaşamında öyle ya da böyle hayal kırıklıkları yaşıyor.

Çocuğun Okula Uyum Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Fiziksel Koşullar

Çocukların okula uyum sağlayabilmeleri ve etkin bir şekilde öğrenebilmeleri için, öncelikle fiziksel olarak rahat olmaları; uykusuz, aç ya da hasta olmamaları gerekir.

Gece geç saatlere kadar televizyon seyredip, uykusunu alamadan okula gelen bir çocuğun okulda huzurlu, mutlu ve verimli olması beklenemez. Unutmayın doktorlar okul çağı çocuklarının (6-12 yaş) günde ortalama 9 ila 12 saat uyumaları gerektiğini söylüyorlar. Akşamları on beş dakika erken yatıp, sabahları da on beş dakika erken kalkarak sakin ve rahat hazırlanabileceği bir rutin oluşturabilirsiniz. Her sabah çocuğunuzu uyandırdığınızda birkaç dakika ona sarılarak aranızdaki bağı tazelemek bütün günün çok daha keyifli geçmesini sağlayacak bir sihirli değnek olabilir.

Okul günleri birçok ailenin kabusu sabah kahvaltılarıdır. Aç olmak çocuğun okuldaki performansını olumsuz etkiler. Bunu bilen annelerle çocuklar arasında bitmek bilmez kahvaltı savaşları yaşanır. Çocuğun aç karna okula gitmesi ne kadar zararlıysa, her sabah hır gürle evden çıkması da o kadar zararlıdır. Unutmayın kahvaltıyı bir savaşa döndürmek kimsenin işine yaramaz. Bu nedenle kahvaltı etmekte zorlanan çocuklar için yaratıcı çözümler geliştirmek gerekir. Çocuğunuzla ilişkinizin çok iyi olduğu bir sırada ona kahvaltı etmesinin sağlığı için ne kadar gerekli olduğunu anlatıp birlikte bir çözüm geliştirmeye çalışın. Onun da severek yiyeceği besleyici bir kahvaltı mönüsü oluşturmaya çalışın. Belki çocuğunuz kalkar kalkmaz kahvaltı etmekte zorlanıyordur. O zaman yanına okulda teneffüste ya da yolda yemesi için sağlıklı bir şeyler verebilirsiniz. Çocuğunuzu da sorun çözme sürecine katar, onun önerilerini de içtenlikle dinlerseniz çözüm çok daha kolaylaşır.

Son olarak okula başlamadan çocuğunuzun bir göz doktorunun kontrolünden geçmesi, okulda gereksiz yere sıkıntı yaşamasını ve başarısız olmasını engelleyebilir.

Okul Uyum Süreci

Kaygı ve korkular

Özellikle anaokuluna gitmemiş çocuklar için ilkokula başlamak hem güvendiği yetişkinden ayrılmak, hem evden uzaklaşmak, hem de tamamen yabancı bir ortama girmek anlamına gelir. Anaokuluna gitmiş çocuklara bile hem kural ve beklentiler, hem de boyutlar çok farklı olduğu için ilkokul ürkütücü gelir. Bilmedikleri bir ortama girmek çocukları da tıpkı yetişkinleri olduğu gibi kaygılandırır ve korkutur. Dolayısıyla çocuğa kaygı ve korkularından kurtulması, sınıfında kendisini rahat hissetmesi için destek olmak gerekir. Bu destekten mahrum kalan çocuğun uyum sağlaması çok daha fazla zaman alır; uyum sağlamış çocuklardan daha zor ve yavaş öğrenir, daha çok davranış sorunu sergiler. Bu dönemde:

  • Öncelikle çocuğun öğretmenini sevmesi, güvenmesi ve ona bağlanması için elinizden geleni yapın. Çocuğun yanında öğretmenle ilgili olumsuz ifadeler kullanmayın, onun öğretmeninden korkmasına neden olacak konuşmalardan kaçının.
  • Çocuğun sınıfta kendisini yakın hissettiği bir iki çocukla okul dışında da bir araya gelmesini sağlayın. Böylece okulda kendisini yalnız hissetmesine engel olacak arkadaşlık ilişkilerinin oluşmasını sağlayın.
  • Çocuğun kaygı ve korkularını ifade etmesine fırsat verin. Yaşadıklarını ve duygularını küçümsemeyin. Onunla empati kurun. Kitaplar, filmler, kendi okul hikayeleriniz aracılığıyla yaşadığı kaygıların normal olduğunu, zamanla geçeceğini anlamasına yardımcı olun. Okulda yaşadığı sorunlara çözüm bulması için destek olun.
  • Çocuğunuz evden ya da sizden ayrılmakta zorlanıyorsa çantasına birlikte çekilmiş bir fotoğrafınızı koyabilirsiniz. Evde kendisinden küçük bir kardeşi varsa, kardeşinin ona ne kadar özendiğini, onun gibi büyüyüp okula gitmeyi ne kadar çok istediğini anlatın.
  • Gerektiğinde öğretmeninden yardım isteyin.    
Ayşegül Cebenoyan
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR