Çocuğun Obez Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle obezite nedir, açıklayalım.

Çocuğun Obez Olduğu Nasıl Anlaşılır?

En basit tanımı ile obezite, vücutta aşırı yağ birikimidir. Vücut yağ yüzdesini belirlemek kolay olmadığı için obezite, aşırı yağdan daha çok aşırı kilo olarak tanımlanmaktadır.

Çocuk Diyetisyenlerinden Teklif Al!

En iyi 5 Çocuk Diyetisyeninden fiyat teklifi alın.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Çocuğunuzun fiziksel aktiviteleri yeterli mi?

Çocuğunuzun fiziksel aktiviteleri yeterli mi?

Uzmanlar, obezitenin çağımız çocuklarında sık görülmesinin en büyük sebebinin, fiziksel aktivite eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Televizyon izleme süresi uzadıkça, televizyon karşısında atıştırmalıklar yenmeye başlandı. Bilgisayar oyunları asla bitmeyince, çocuklarımızın tek fiziksel aktivitesi mutfağa gidip yemek yemek oldu. Buna kısaca sedanter yaşam da diyebiliriz.

“Çocuğunuza yemek yedirirken televizyon izletmek ya da bilgisayardan çizgi film açmak ileriki yaşları için yararlı bir davranış biçimi değil”

Çevresel etmenleri göz ardı etmemek gerekiyor.

Obezite Çevresel Etmenler

Fazla aç kalma, hazır besin tüketme , reklamlara kanma, okul servisleri, erken yaşta damak tadı oluşması, apartman yaşamı, parçalanmış aile, aile içi geçimsizlik obezitenin çevresel nedenlerinden bazıları.

Eskiden çocuklarımız sokaklarda güvenilir alanlarda oynayabilir iken şimdi oynayacak alan bulunmaması, bulunsa dahi çevreye olan güvensizlik nedeniyle dışarıda oynamasına ailenin izin vermemesi bu durumu olumsuz yönde desteklemektedir, çocuklarınız için güvenli, arkadaşlarıyla doyasıya oynayacağı oyun alanları oluşturmalısınız.

Çocuk Diyetisyenlerinden Teklif Al!

En iyi 5 Çocuk Diyetisyeninden fiyat teklifi alın.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Peki çocuğunuza korkmadan ne yedirebilirsiniz?

Çocuğunuza korkmadan ne yedirebilirsiniz?

Şeker eklenmiş içecekler, şekerle tatlandırılmış meyve suları gibi enerji veren içeceklerin süt, ayran gibi besinlerin önüne geçmesi büyük bir yanlıştır. Çocuklarımıza korkmadan verebileceğimiz yemekler; et, balık, yumurta, peynir, yoğurt, baklagiller, süt, ayran...

Çocuğunuzun obezite tehlikesinde olduğunu nasıl anlarsınız?
Çocuk ve Obezite

En belirgin özellikleri: aşırı kilo, aktivite ile orantısız sürekli  yorgunluk hali , nefes alırken zorlanması, hareket azlığı ve bacaklarda ağrı yakınmalarıdır. Obeziteli çocukların beslenme şekli: genellikle yemeklerde seçici olmak, yemek saatlerinin düzensiz olması ve genellikle eskiden beri süregelen aile bireylerinin çocuklara ödül olarak  şeker ve aşırı karbonhidratlı yiyecekler vermesi.

Obezitenin çocuklar üzerinde yol açtığı sağlık sorunları
Obezite Sağlık Sorunları

Aşırı şişmanlıktan;  kalçalarda kollarda bacaklarda karında yağlanma olur. Kalçalarda ve karın kısmında deri çatlakları oluşur. Bacak aralarında pişik meydana gelir. Bazı durumlarda deride yaralar bile oluşabilir. Bacaklarında eğrilik gibi ortopedik sorunlar ortaya çıkar.

Çocuklarınızın ergenlik belirtileri erken yaşta ortaya çıkar ve yaşıtlarından erken yaşta gelişir, büyürler.

Kilosu normal olan çocuklarda çok fazla tip2 diyabet,yüksek tansiyon,solunum durması,kalp damar hastalıkları görülmezken, kilosu fazla olan çocuklarda erken yaşta bu rahatsızlıklar görülebilir.

Çocuk Diyetisyenlerinden Teklif Al!

En iyi 5 Çocuk Diyetisyeninden fiyat teklifi alın.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Obeziteye eşlik eden birkaç psikolojik sıkıntı vardır. Bunlar okulda kolay kolay arkadaş edinememe, özgüven eksikliği, çekingen ve içine kapanık olma, sık öfke nöbetleri geçirme, görünüşleri yüzünden arkadaşları tarafından dışlanma endişesi taşımaları.

Metaforik olarak bakarsak bazı ailelerin, çocuklarına sevgi ve şefkatlerini göstermemeleri bu yüzden içindeki sevgi ve ilgi açlığını yemek ile doldurabileceğini sanmak da belirtiler arasında.

Peki obeziteden çocuğunuzu nasıl kurtarabilirsiniz?
Obezite Diyetisyen Çocuk Tedavi

Diyet ve fiziksel aktiviteyi çocuk yaştan hayatlarına sokarak. Ebeveyn olarak çocuklarınızla akşam yürüyüşleri yapmak hem sağlıklı hemde aile ilişkileri bakımından güzel bir aktivite olacaktır.

Düzenli sabah kahvaltısı alışkanlığınız olmaldır. Düzenli kahvaltı etmeyen çocuklar obeziteye daha yatkın oluyor. Kahvaltı yapmayınca gün içinde daha fazla kalori alıp mevcut kilolarını korumada başarısız oluyorlar. Öğün atlanmamalıdır. Hatta gerekirse öğün sayısını artırmalısınız. Ara öğününü unutmamalısınız.

Okulda karnını doyurmak için yiyeceği zararlı, yağlı yemeklerden se, sizin evde hazırlayacağınız sağlıklı beslenme çantasıyla okula gitmesi daha yararlıdır.

Düşük enerjili diyetler uygulanmamalıdır. Aldığı enerjiyi sizinle ya da arkadaşlarıyla uyguladığı aktivitelerle harcamalıdır.

Önemli gibi görünmesede çok önemli olan yavaş yeme kuralına uyulmalı. Yemek ne kadar hızlı yenirse doyma hissi de o kadar az olur. Bu nedenle yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğnemek gerek.

Yeterli sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmeli. Şekeri yüksek olan üzüm, incir, muz gibi meyveleri dikkatli bir şekilde vermelisiniz. Şekeri daha az olan kiraz, vişne, erik, şeftali gibi meyveleri tercih etmelisiniz.

Çocuğunuzun yaşam biçimini değiştirmeli hayatını daha aktif bir yaşam tarzına çevirmelisiniz. Tüm dünyada çocuklar, önerilen fiziksel aktiviteden çok daha azını gerçekleştirmektedir. Hayatına spor aktivitelerini sokmalısınız. Yaşıtlarıyla beraber gidebileceği aynı zamanda sosyalleşebileceği bir çok  bisiklete binme,yüzme, tenis, basketbol, at binme, dans, kursları var.

Sizin bu süreçte çocuğa olan psikolojik desteğiniz  çocuğunuz için önemlidir. Çocuğunuzun yanında olup, obezitenin tekrardan bir sorun haline gelmesini önlemelisiniz.Obezite tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Çocuğunuz ile birlikte sizinde yaşam kalitenizin artmasını istiyorsanız acilen bir diyetisyenden yardım almalısınız. Diyetisyenler çocuğunuzun ulaşması gereken sağlıklı kiloyu bularak en uygun diyet listesini hazırlayacaklardır.

Çocuk Diyetisyenlerinden Teklif Al!

En iyi 5 Çocuk Diyetisyeninden fiyat teklifi alın.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR