Baby Shower Partisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby shower nedir? Neden yapılır? Kimler düzenler? Nasıl yapılır? Ne zaman ve nerede yapılır? Ortamı nasıl hazırlanır? Neler yapılır? sorularına cevap mı arıyorsunuz? Hadi başlayalım...

Baby Shower Nedir?

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Avrupalı ülkelerden bize geçmiş olan Baby Shower geleneğini anne adayının kız kardeşi veya en yakın arkadaşı düzenlemektedir. Fakat zaman geçtikte ülkemizde yaygınlık göstermeye başlayan bu gelenek, şu sıralar anne ve en yakın arkadaşları tarafından düzenlenmektedir.

Baby Shower, bebek doğmadan önce anne adayına verilen maddi ve manevi destektir.

Bu düzenlemeyi organize eden kişi, kimi zaman davetiye yoluyla, kimi zamansa arayarak veya ziyaret ederek; gelmesini istediği kişileri davet ediyor ve çevresini etrafına topluyor.

Baby Shower Firmalarından Teklif Al!

En iyi 5 firma teklif vermek için hazır!

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Baby Shower Neden Yapılır?

Baby Shower Neden Yapılır?

Baby Shower anne adayının üzerindeki yükü azaltıp, ona destek olmak amaçlı yapılır. Doğuma kısacık bir zaman kala, anne adayının artan stresi ve değişen hormonları, çevresinin desteğini aldıkça hafifliyor ve anne çevresinden aldığı destekle moral buluyor.

Ayrıca anne adayının maddi yükünü hafifletmek için de yapılan bu organizasyon, anne adayını doğumdan önce inanılmaz rahatlatıyor.

Batı’ya özendiğinizi öne sürüp bu tarz partileri gereksiz bulan akrabalarınızın yanı sıra, bu partiler annenin moralini öylesine düzeltiyor ki; ona doğumdan önce verilebilecek en güzel hediye oluyor. Hatta böyle konuşan akrabalarınızın da bir zamandan sonra bu tarz partilere yönelerek stres attığı oluyor.

Kimler Baby Shower Düzenler?

Baby Shower

Üstte de belirttiğimiz gibi, partinin orjinalinde partiyi kız kardeş veya en yakın arkadaş düzenler fakat son zamanlarda değişiklik gösteren bu adet, partiyi anne adayının tek başına veya en yakın arkadaşıyla düzenlemesine de olanak sağlıyor. Zaten en yakın arkadaş tek başına düzenlemek istese bile, davetli listelerini oluştururken mutlaka anne adayına ihtiyaç duyuyor; yine bir nevi beraber düzenlemiş oluyorlar. Anne adayının partiyi tek başına organize etmesine de gerek kendi sağlığı, gerekse bebeğinin sağlığı açısından hoş bakılmıyor.

Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?
Baby Shower

Anne adayının ilk yapması gereken bir tarih seçip, kendine en uygun yeri bulmasıdır. Eğer büyük ve bahçeli bir eve sahip ise; partiyi evinde gerçekleştirebilir fakat yine de temizlik işinin onun üzerinize olacağını unutmamak gerekir. Partiden önce ve partiden sonra yapılacak dip bucak temizlik annenin sağlığı açısından pek tavsiye edilen bir durum değildir.

Baby Shower partileri düzenlenebilecek alanlar hakkında detaylı bir araştırma yaptıktan sonra ona en uygun yerin neresi olduğuna karar vermelidir. Yine en rahat edeceği yer evi ise, partiyi evinde verebilir. Kargaşayı toplayacak birini elbet bulacaktır.

Doğacak çocuğuna anı kalıp göstermesi ve çevrenin dikkatini toplamak açısından davetiyeler hazırlatabilir. Gelecek insanları hoş karşılayıp eğlenmelerine yardımcı olmak için de, bir organizasyon firmasıyla anlaşma yapabilir. Tabi bütün bunlar olmadan kendi imkanlarıyla bir parti düzenleyebileceğini de unutmamalı. Çünkü bu tarz şeylerin maliyeti yüksektir ve anne gerek kendi ihtiyaçları gerekse bebeğinin ihtiyaçları açısından masraflı bir dönemdedir.

Gelen insanlara vereceği magnetlere karar verip hazırlattıktan sonra -ki artık yakın çevremizin bile yaptığı işler- parti pastasını seçerek partisini verebilir. Bu güzel anı ölümsüzleştirmek amacıyla bulacağı bir fotoğrafçı da işine yarayacak, yıllar sonra baktığında gülümseyerek anımsayacağı anıları ayakta tutacaktır.

Baby Shower Firmalarından Teklif Al!

En iyi 5 firma teklif vermek için hazır!

ÜCRETSİZ TEKLİF AL
Ne Zaman Yapılır?
Baby Shower ne zaman yapılır?

Baby Shower partinin zamanının uygunluğuna anne adayı karar vermelidir. Kendini nasıl hissettiği öncelikle düşünülen anne adayının, o güne doktor randevusunun olmaması büyük önem taşır. Ayrıca organizasyon şirketleriyle çalışmayacak anne adaylarının, partisini en rahat hazırlayabileceği dönemi seçmesi gerekir. Son zamanlar sıkışıp yorulmaması ve stres atayım derken daha da stresli günler geçirmemesi açısından bu çok önemlidir.

Hazırlıklar ortalama 2-3 ay süreceğinden ve bu tarz partiler genelde son 2 ay yapılacağından; anne adayının ona göre bir tarih belirleyip hazırlaması konusunda titiz davranması gerekir.

Fakat organizasyon şirketleri ile çalışacak anne adayları, bütün işleri şirket halledeceğinden rahat davranabilirler. Yine de şirkete düşündükleri tarihi iki ay önceden vermeleri mantıklı olacaktır. Onların uygunluğu ve hazırlık durumları, son zamanlarda anne adayının sırtına yük bindirebilir.

Ortamı Nasıl Hazırlanır?
Baby Shower Ortamı Nasıl Hazırlanır?

Bu noktada annenin kişisel zevki önemlidir. Bebeğin cinsiyetine göre bir konsept belirleyen anne, düzenlemesini ona göre yapabilir veya yaptırtabilir. Ya da tamamen kendi zevkini ön planda tutup, kendi sevdiği renklere göre de bir organizasyon düzenleyebilir.

Bu noktada sunulacak aperatifler, masa düzeni, pastanın boyutu ve süslemeleri büyük önem taşır. Herkesin aynı tonlarda giyinmesini isteyen anne adayları da olabilir, buna göre bir düzen tertip edilebilir.

Organizasyon şirketleri ile çalışacak anneler de, onlara bir renk verip ona göre bir düzen yapmalarını isteyebilir.

Partisine katılacaklara vereceği hediyeler, magnetler, oyuncaklar önemlidir. Bu tarz partiler genellikle kadınlara hitaben olur ve erkekler katılmaz. Anne adayının yalnızca kadınlara hitap edecek hediyeler seçmesi daha kolay olacaktır.

Partinin sonunda ikram edilecek parti pastasının üzerindeki süslemeler, partiyi şenlendirecektir. Abartıdan kaçınmaması dikkatleri pastaya toplayacaktır.

Neler Yapılır?
Baby Shower Partisi

İnsanlarda unutulmaz bir etki yaratması beklenen baby shower partilerinde yemekler yenir, hediyeler dağıtılır, oyunlar oynanır ve anı fotoğrafları mutlaka çekilir. İnsanları çocukluğuna döndürecek bu organizasyon yalnızca annelerin değil, katılan herkesin stresini atacak, motivasyonunu arttıracaktır. Katılan herkesi memnun bırakması amaçlanan bu partiler, ilerde onlara örnek olabilir veya o güzel anılarını paylaştıkları insanlar açısından kıymetli olabilir.

Batı özentiliği diyen insanların aksine, baby shower partileri insanlar için rahatlatıcı özellik taşır. Boşuna masraf diye düşünenler için ise, maliyeti çok düşük rakamlara düzenlenebilecek olanlar da vardır.

Baby Shower Firmalarından Teklif Al!

En iyi 5 firma teklif vermek için hazır!

ÜCRETSİZ TEKLİF AL
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR