Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Altın Yumurtlayan Tavuk

Henüz masal ile gerçeğin birbirinden ayrılmadığı geçmiş zamanlarda, köyün birinde, yoksul bir adam ailesi ile birlikte yaşarmış. Bu adam ailesini çiftçilik yaparak geçindirirmiş. Çiftçilik yaparmış ancak toprağı az ve kısmende verimsizmiş. Bu yüzden gelirini artırmak için diğer çiftçilerden daha çok çalışmak zorundaymış. Birgün tarlada ürünleri toplarken, başıboş ve halsiz bir civciv görmüş. Bu civciv sarı renkli ve oldukça tatlıymış.

Köylü, civcivi hemen yakalamış, ilk önce karnını doyurmuş, suyunu vermiş, sonrasında kümese götürüp az sayıda olan diğer kümes hayvanlarının arasına katmış. Köylü civcive her gün bakar ve onu severmiş. Bazen de civcivle konuşurmuş. Konuşmaları tabiki tek taraflıymış. Köylü çiftçi bu konuşmalarda tarlada ne yaptığından, gününün nasıl geçtiğinden, köylülerin başından geçen olaylardan bahsedermiş. Bazen de içini dökermiş.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!

Günler birbirini kovalamış, tatlı civciv artık çok güzel bir tavuk olmuş. Fakat sıradan bir tavuk değilmiş. Yoksul çiftçinin bu tavuğunun şöyle bir özelliği varmış, haftada bir altın yumurtluyormuş. Köylümüz ilk zamanlarda bu duruma inanamamış, bir yanlışlık olabilir mi diye tavuğun yumurtlama saatlerini gözetlemeye başlamış. Her hafta rutin bir şekilde altın yumurtladığını anlayınca, bu durum onu çok sevindirmiş. Biriktirdiği birkaç altın yumurtayı alıp kuyumcuya gitmiş ve paraya çevirmiş. Zaman geçtikçe köylünün durumu düzelmeye başlamış, biraz daha zaman geçince artık köyün zenginleri arasına girmiş.

Çiftçinin parayla ansızın tanışması, kısa sayılacak bir zamanda durumunun iyileşmesi onun davranışlarının değişmesine yol açmış. Artık eskisi kadar çalışmıyor, biricik tavuğuyla ilgilenmiyormuş. Günler geçtikçe çalışmadan kazanmanın rahatlığına alışmış. Ayrıca kolay para elde etmesi onu bonkörce harcamaya sevk etmiş. Tabiki bu durum onu aç gözlü olmaya itmiş. Mantıklı düşünmesine engel olmuş. Altın yumurtaların tavuğun midesinde toplu halde saklı olduğuna inanır olmuş.

Bir gün kendinden emin bir şekilde elinde bıçakla kümese girmiş. Amacı tavuğun karnını kesip altınların bulunduğu hazineye ulaşmakmış. Tavuk, sahibini, elinde bıçakla kümeste görünce başına gelecekleri anlamış ve kaçmaya çalışmış, ama ne kadar koşarsa koşsun çiftçi onu yakalamış ve bıçakla tavuğun karnını deşmiş. Tavuğun karnında beklediği altın yumurtalara rastlamayan köylü bin pişman bir şekilde dövünmeye başlamış. Ama iş işten geçmiş. Köylünün aç gözlülüğü ona pahalıya mal olmuş.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR