Ağustos Böceği ve Karınca Masalı

Ağustos Böceği ve Karınca

Yazın kavurucu olmaya başladığı günlerde Ağustos böceği sıcağın tadını çıkarır, rüzgarın estiği yöne gidip orada uyuklarmış. Eğlenmeyi çok seven Ağustos böceğinin bir günü saz çalıp şarkı söylemek ile geçiyormuş. Ağustos böceği yazın keyfini doya doya çıkarırken, karınca yaz boyunca kış yiyeceklerini temin etmek için var gücüyle çabalarmış. Bilirmiş ki kış uzun geçecek, ihtiyaçları oldukça fazla olacak ve yazın kolayca ulaşılan yiyeceğe, kışın ulaşmak mümkün olmayacak. Karınca bu bilinçle kış gelmeden ihtiyacını karşılayacak kadar yiyecek ve yakacak toplamış.

Güneşin ormanı tepeden selamladığı bir yaz günü, Ağustos böceği koca bir ağacın gölgesinde uzanırken Karıncaya rastlamış. Ağustos Böceği, Karıncayı ne zaman karıncaya rastlasa onu kış için çalışır bir halde görürmüş. Kendisinin yeterince güçlü olduğunu düşündüğü için koca bir kışa tüm yaz çalışmak yerine iki gün çalışsam bana yeter diye düşünürmüş. Karıncanın güçsüzlüğüyle alay etme amacıyla;

  • O kocaman yiyeceği küçücük cüssenle bu sıcakta niye taşıyorsun ki, çok mu acıktın?” diye sormuş.

Karınca ise gayet ciddi;

  • kış için hazırlık yapıyorum, bilirsin ki kara kışta yemek bulmak çok zor olur.” demiş.

Ağustos Böceği ise gücüne vurgu yapmak amacıyla, alaycı bir tavırla;

  • Kışın gelmesine yakın bütün ihtiyaçlarımı bir iki günde toplarım hemde senin kadar yorulmamış olurum.” demiş.

Bütün bir yaz Karıncanın kış ihtiyacını karşılamak için çalışmasıyla, Ağustos Böceğinin ise saz çalıp, şarkı söylemesiyle geçmiş. O sene kara kış ansızın bastırmış. Her yer bir anda karla kaplanmış. Hava o kadar çok soğuk olmuş ki etrafta yaşayan tek bir canlı bile kalmamış. Bütün canlılar evlerine çekilmiş, sıcacık evlerinde yazın yorgunluğunu atmaya başlamışlar. Ormanda bir başına kalakalan Ağustos Böceği ne yapacağını şaşırmış. Evinde yakacağı tek bir yakacağı, ağzına koyacağı bir lokma bile yokmuş. Ne yapacağını karar kara düşünmeye başlamış. Aklına Karınca gelmiş. ‘Belki bana yardım eder.’ diye ummuş ve Karıncanın evine doğru yola koyulmuş.

Birazcık mahçup bir şekilde kapıyı tıklatan Ağustos Böceği, kenara çekilerek Karıncanın kapıyı açmasını beklemiş. Kapıya çıkan Karınca biraz şaşkınlıkla Ağustos Böceğini selamlamış.

Ağustos Böceği;

  • Merhaba, bana bu kış için yiyecek ve yakacak ödünç verebilir misin, söz sana yazın geri veririm.” demiş.

Karınca ise;

  • Kış daha yeni bastırdı, yiyecek ve yakacağın bitmiş olamaz, yoksa kış hazırlığı yapmadın mı, peki o zaman bütün yaz boyunca ne yaptın?” diye sormuş.

Bu soru karşısında çok mahçup olan Ağustos böceği;

  • eeee şarkı söyleyip, saz çaldım. Kış aniden bastırdığı için hazırlık yapamadım.” demiş.

Bütün yaz boyunca çalışan, üstelik Ağustos Böceğinin aşağılamasına uğrayan karınca bu cevabı duyunca çok sinirlenmiş;

  •  “Öyleyse şimdi de şarkı söyleyerek karnını doyurmayı, dans ederek te ısınmayı denemelisin.” demiş ve kapıyı kapatmış.

Kışı aç ve soğuktan titreyerek geçiren Ağustos Böceği bu durumdan ders almış ve bir daha böyle sorumsuzca davranmayacağına dair kendine söz vermiş.

Etrafınızdaki Çocuk Etkinliklerini Keşfedin!

İndirimli çocuk etkinliklerini kaçırmayın.

ŞİMDİ KEŞFET!
BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR