10 Adımda Çocuklar için Cinsel Eğitim

Cinselliğin, ülkemizde tabu olarak kabul edilmiş olması sebebiyle bu konunun adının geçmesi bile bir tedirginlik ve endişe yaratmaktadır. Konuşulmasının ayıp veya günah olarak değerlendirilmesi sebebiyle de kulaktan dolma bilgilerle bireyler yanlış bir şekilde cinselliği tanımaktadır. Çocuklara tuvalet eğitimi ile beraber eğitimi verilmesi gereken bir konu olan cinsellik, ortalama 2 yaşından itibaren çocuğa uygun bir şekilde anlatılmalıdır.

Çocuklarda cinsel Eğitim

1. Gereksiz detaylardan sakının

Çocukların özellikle “ben nasıl oldum?” sorusu ebeveynler tarafından çok zor cevaplandırılan bir sorudur. Oysaki çocuk bu soruyu sorduğunda gayet masumane bir soru sormaktadır fakat bizim bilgilerimizin fazlalığı cevabı karmaşık bir hale getirmektedir. Mümkün oldukça basit ve bilimsel yollarla çocukların bu tarz sorularını cevaplandırmalısınız.

2. Sakinliğinizi koruyun

Çocuğunuzun cinsellik ile ilgili olarak konuşması veya sorular sorması sizde paniğe yol açmamalıdır. Tam aksine gayet normal bir konu olduğu izlemini vermek için herhangi bir olağandışı davranışa girmeden basit bir dille konuşun.

3. Bilimsel adlarıyla anlatın

Çocuğunuza cinselliği anlatırken cinsel organlara garip adlarla hitap etmeyin. Bilimsel adları kullanarak uygun bir şekilde anlatın. Argo terimler kullanmaktan kesinlikle uzak durun!

4. Cinselliğin ayıp ve günah olmadığını hissettirin

Cinselliğin genel olarak ayıp ve günah olmadığını çocuğunuza hissettirin. Aksi durumunda cinselliği keşfetmeye başlayan çocuk bir karmaşaya düşecektir. Bir yandan içgüdüsel olarak keşfetme isteği varken bir yandan da ayıp veya günah olmasının endişesini yaşayacaktır.

5. Topu birbirinize atmayın

Çocuğunuz cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda birbirinize yönlendirmeyin. İkinizin de bu konuda yeteri kadar bilgisi olduğu besbelli!

6. Bizimkisi hiç öyle şeyler bilmez

Bu durum aslında hiç de övünülecek bir durum değil. Bu konuda hakkında bilgisinin olmaması başka sıkıntıları olduğunun göstergesi olabilir.

7. Cinsellik sadece sevişmek değildir

Cinsellik konusu içinde birçok alt konuyu barındıran geniş bir konudur. Her ne kadar aileler tarafından sadece sevişmek olarak algılansa da; korunma yolları, cinsel hastalıklar ve toplumun cinsellik yargıları gibi birçok konuyu açıklığa kavuşturmak gerekmektedir.

8. Unutur gider diye düşünmeyin

Çocuğunuzun bu konuda sizden alamadığı cevapları başka yollarla bulmaya çalışacaktır. Bu da muhtemelen kulaktan dolma bir şekilde olacağından saçma sapan bilgiler edinmiş olacaktır.

9. Hazırlıklı olmaları sağlayın

Islak rüyadan ve adet döneminden önce çocuklarınızın bu olaylara hazırlıklı olmalarını sağlayın ki, bir şok etkisi yaratmasın.

10. Mahremiyette cinselliğin bir parçasıdır

Erkek için de kız için de mahremiyet kavramının doğru bir şekilde oturmasını sağlayın. Vücutlarının onlara özel olduğunu hissettirin ve sizler de onların yanında donla gezmeyin!

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR